Osmanlı Tarihi

1.Dünya Savaşı Taarruz Cepheleri

1.Dünya Savaşı Taarruz Cepheleri

1.Dünya Savaşı Taarruz Cepheleri

1.Dünya Savaşı Taarruz Cepheleri

1.Dünya Savaşında Osmanlı Devleti’nin taarruz için açtığı 2 cephe vardır. Bunlar ; Kafkas Cephesi ve Kanal Cephesidir.

Kafkas Cephesi

Kafkas Cephesi , Osmanlı Devleti’nin savaştığı ilk cephedir. Almanların isteği üzerine açılan cephede Ruslar ve Rusları destekleyen Ermeniler ile savaşılmıştır.

Sarıkamış Harekatı Kafkas Cephesinde olmuştur. Enver Paşa komutansındaki 130.000 kişilik ordunun 90.000 i donarak veya çeşitli nedenler ile vefat etmiştir.

İtilaf Devleti Çanakkale Cephesinde boğazlardan geçememiş ve Rusya’ya yardım gönderememiştir. Bu yüzden Rusya’da bolşevik ihtilali çıkmış ve Rusya Brest-Litowsk Antlaşmasını İttifak devletleri ile imzalayarak savaştan çekilmiştir. Savaştan çekildikten sonra İtilaf Devletlerinin kendi aralarında imzaladığı gizli antlaşmaları kamuoyuna duyurmuştur.

Kafkas Cephesinin komutanı Enver Paşa olmuştur. Kafkas Cephesi için anahtar kelimeler ; Sarıkamış Harekatı , Enver Paşa , ilk cephe , Rusya İhtilali …

Kanal Cephesi

Kanal Cephesi Almanların isteği üzerine açılmıştır. Cephede İngilizler ile savaşılmıştır. Kanal Cephesi komutanı Celal Bayar’dır. İngilizler Süveyş Kanalını ele geçirmek istemiş , Osmanlı ise Mısır’ı geri almak istemiştir. Savaşı kazanan İngilizler Filistin’i ele geçirmişler ve Suriye’ye kadar gelmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu